Tisk & Média - 2018-11-29

Marta Kubišová o zpívání, politice i sametové revoluci

„Zpívání na Melantrichu pro mě bylo osobním peklem“ říká Marta Kubišová v krásném rozhovoru na seznamzpravy.cz u příležitosti výročí sametové revoluce 1989.

Originální článek najdete zde na seznam.cz, autor Barbora Marková.

Je to asi rok, co Marta Kubišová ukončila svoji pěveckou kariéru. Loučila se v Lucerně, kam se před několika dny zase vrátila, aby nafotila charitativní kalendář pro opuštěná zvířata. Na zásadní místo její celé kariéry jsme se vydali i s naší kamerou.
 
Vraťme se ale trochu do historie. Je 21. listopadu 1989. Na Václavském náměstí se spontánně scházejí desetitisíce lidí, aby demonstrovali odpor ke komunistickému režimu. Pro Martu Kubišovou je to zároveň den, kdy po téměř dvaceti letech může znovu zpívat. Už málokdo ale ví, že pro samotnou Martu Kubišovou bylo vystoupení na balkoně Melantrichu osobním peklem.
„Já jsem jednak na to nebyla vůbec připravená a za druhé jsem poprvé zpívala tu modlitbu bez doprovodu. Ani jsem nevěděla, v jaké tónině to beru, jestli to vůbec uzpívám. Prostě šok. Šok to byl. Hlavně jsem nevěděla, jak se mi to odráží, čeho se mám držet a jak jsem to dozpívala, tak jsem si pak sedla a málem jsem se zhroutila,“ prozradila během rozhovoru pro pořad Slavní.
Tomu, že totalitní režim skutečně padl a přichází demokracie, uvěřila Marta Kubišová až 29. prosince. V den, kdy zvolilo Federální shromáždění Václava Havla prezidentem. Bylo to také poprvé, co na vlastní kůži zažila vůni demokracie. A naposledy, kdy věřila, že se něco může opravdu změnit.
„Teď jak se stavěla celá nová vláda a to předtím a to poté, to mě trochu… Asi to patří k demokracii, ale mně to přišlo trochu nečitelné. Nejsem s tím ztotožněná, že by se toto mělo dít. Ale Václav Havel tady není, není tu nikdo, kdo by to glosoval. Všichni se bojí, kdo se nebojí, jsou terčem kritiky, tak nevím. Ale já už jsem odteď občan,“ povzdechla si.
Jak sama říká, do ústraní se snaží stáhnout už přibližně rok, kdy ukončila svoji pěveckou kariéru. Tehdy na otázky novinářů – co ji teď čeká – odpovídala rozhodně a chystala se psát knihu o vlastním životě. Zatím ale nezačala – prý prostě nezbývá čas. „Ještě ráno jsem opravovala jeden rozhovor, který bude kolovat ve vlacích. A tak jsem si říkala, tak já si nedám pokoj a nedám pokoj, protože já neumím odmítat. Takže budu muset opravdu se stáhnout z toho společenského života, ale radikálně,“ doplnila zpěvačka závěrem.

Latest Articles

17. Listopad - Studenti vyrazili do boje
Novinky - 2018-11-02

17. Listopad - Studenti vyrazili do boje

{ read-article }
Ústav pro studium totalitních režimů
Novinky - 2018-11-01

Ústav pro studium totalitních režimů

{ read-article }
Mýty a realita 17. listopadu 1989: žádné drama, nebo pouliční masakr?
Tisk & Média - 2018-11-06

Mýty a realita 17. listopadu 1989: žádné...

{ read-article }
Koncert pro budoucnost
Události - 2018-11-15

Koncert pro budoucnost

{ read-article }

Souvenir shop

Shop online

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam.

Shop now