Tisk & Média - 2018-11-06

Mýty a realita 17. listopadu 1989: žádné drama, nebo pouliční masakr?

Klíčovým datem našich soudobých dějin je bezpochyby 17. listopad roku 1989. Změnil nejen životy občanů, ale především Československo nastoupilo cestu přeměny v demokratický stát. Co se tehdy vlastně stalo a jaké byly okolnosti daného dne? Kdo mohl mít zájem na změnách? I to jsou otázky, které se objevují ve veřejném prostoru, a spolu s nimi také různé konspirační teorie a mýty.

Vyšetřovací komise k 17. listopadu pracovaly několik let, vystřídalo se před nimi velké množství svědků, objevovaly se nejrůznější informace a postřehy a zdá se, že další nové skutečnosti na zveřejnění ještě čekají, až se budou otevírat další archivy.

Každá demonstrace byla v hledáčku Státní bezpečnosti. Celý rok 1989 s proslulým lednovým Palachovým týdnem byl rokem, kdy se i ti, kteří prozatím zůstávali v pozadí, začali vyjadřovat k věcem veřejným.

„17. listopad byl výjimečný v tom, že komunistická strana a její orgány, zejména Městský výbor KSČ, poměrně dlouho zvažovaly a jednaly, i s Ústředním výborem KSČ a ostatními orgány, zda bude demonstrace povolená.

Rozhodl až na poslední chvíli, a proto opatření ministerstva vnitra, respektive Státní bezpečnosti a Veřejné bezpečnosti, přišla poměrně pozdě. Rozkaz byl připravován a vydán až 16. listopadu, což bylo neobvyklé,“ uvádí host pořadu Českého rozhlasu Plus Jak to bylo doopravdy, historik Pavel Žáček.

Latest Articles

17. Listopad - Studenti vyrazili do boje
Novinky - 2018-11-02

17. Listopad - Studenti vyrazili do boje

Přečíst článek
Ústav pro studium totalitních režimů
Novinky - 2018-11-01

Ústav pro studium totalitních režimů

Přečíst článek
Koncert pro budoucnost
Události - 2018-11-15

Koncert pro budoucnost

Přečíst článek
Marta Kubišová o zpívání, politice i sametové revoluci
Tisk & Média - 2018-11-29

Marta Kubišová o zpívání, politice i...

Přečíst článek

Souvenir shop

Shop online

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam.

Shop now